See Syvänen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "syvä",
"3": "-nen"
},
"expansion": "syvä + -nen",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "syvä + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Syvänen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Syvänen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Syvänen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Syvä",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Syvänen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsyʋænen/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠yʋæne̞n]"
},
{
"rhymes": "-yʋænen"
}
],
"word": "Syvänen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "syvä",
"3": "-nen"
},
"expansion": "syvä + -nen",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "syvä + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Syvänen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvästään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväsettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväsineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväsinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Syvänen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Syvänen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Syvä",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/yʋænen",
"Rhymes:Finnish/yʋænen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsyʋænen/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠yʋæne̞n]"
},
{
"rhymes": "-yʋænen"
}
],
"word": "Syvänen"
}
Download raw JSONL data for Syvänen meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.